Porcelanowe aparaty cesarza Qianlong

Kiedyś wielki cesarz chiński Qianlong z dynastii Qing, panujący w latach 1735-1796, był zafascynowany sztuką fotografii. Był szczególnie zakochany w złożoności kamer i pięknych obrazach, które tworzyły. Cesarz był tak zafascynowany fotografią, że zlecił swoim najlepszym rzemieślnikom stworzenie aparatu wykonanego w całości z porcelany.

Rzemieślnicy pracowali niestrudzenie, aby stworzyć arcydzieło, które spodobałoby się cesarzowi. Starannie wykonano każdy kawałek aparatu ręcznie, używając najcieńszej gliny kaolinowej i najbardziej delikatnych wzorów. Kiedy aparat był skończony, to było coś pięknego. Niebiesko-biała porcelana błyszczała w świetle, a skomplikowane projekty i detale były naprawdę imponujące.

Cesarz był zachwycony kamerą i natychmiast rozkazał swojemu fotografowi dwornemu, aby użył jej do zrobienia portretów jego i jego dworu. Wynikowe zdjęcia były niesamowite, a cesarz był tak zadowolony z aparatu, że zlecił wykonanie kilku więcej dla fotografów z jego dworu. Porcelanowe aparaty stały się symbolem miłości cesarza do fotografii i jego podziwu dla rzemieślników, którzy je stworzyli.

Zdjęcia z internetu: #midinurnou #ainrt #fahlo
@ainteractingaf @chiaranonino @mathieustern

Reklama